Prawo rodzinne

Rozwód – pytania do świadków

Czy muszę wnioskować o przesłuchanie świadków w sprawie rozwodowej?

To pytanie bardzo często pojawia się w fazie przedrozwodowej, kiedy klienci przygotowują się do rozwodu i chcą zebrać dowody przemawiające na ich korzyść.

Oczywiście nie w każdej sprawie rozwodowej zajdzie potrzeba przesłuchania świadków. W tych sytuacjach, w których oboje małżonkowie chcą rozwodu i godzą się na rozwód bez orzekania o winie, sąd zazwyczaj nie przeprowadza dowodu z zeznań świadków. Nie ma bowiem potrzeby, żeby angażować w sprawę osoby trzecie, kiedy strony zgodnie przyznają, że małżeństwo się rozpadło i każde z małżonków chce pójść w swoją stronę i rozpocząć nowe życie. Przypomnę tylko na marginesie, że aby sąd mógł rozwiązać małżeństwo bez orzekania o winie, małżonkowie muszą złożyć zgodny wniosek w tym zakresie.

Świadkowie mogą odgrywać bardzo ważną rolę w sprawach, w których konieczne jest ustalenie który z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa.

O co pytać świadków na sprawie rozwodowej?

Wszystko zależy od stanu faktycznego sprawy i od tego jakie argumenty podnosimy przed sądem. Najogólniej rzecz ujmując, pytania do świadków mogą dotyczyć m.in. relacji małżeńskich; zachowania małżonków względem siebie; relacji z rodzicami/teściami; okoliczności w jakich doszło do zdrady (jeżeli taka miała miejsce); angażowania się w obowiązki domowe; przemocy fizycznej/psychicznej; wywiązywania się z obowiązków rodzicielskich itp.

Przeczytaj:

Post A Comment

Your email address will not be published.