Aktualności

Trzynasta emerytura – kiedy? czy trzeba składać wniosek?

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej: Wypłaty tegorocznej trzynastej emerytury rozpoczęły się 1 kwietnia. Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi pieniądze trafią łącznie do 5 mln emerytów i rencistów. W sumie dodatkowe świadczenie otrzyma w tym roku 9,7 mln osób.

Trzynasta emerytura została wypłacona po raz pierwszy w 2019 roku. Jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym – od 2020 roku gwarantowanym ustawowo – dla wszystkich emerytów i rencistów w Polsce.

Kolejna tura wypłat 13. emerytury jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi

Wypłaty tegorocznej trzynastej emerytury rozpoczęły się 1 kwietnia. Pieniądze trafiają do uprawnionych w ramach kilku transz.

– Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi trzynasta emerytura trafi łącznie do 5 mln emerytów i rencistów na kwotę ponad 6,7 mld zł. W sumie w tym roku do ok. 9,7 mln seniorów trafi 13,1 mld zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Trzynasta emerytura bez wniosku

Trzynasta emerytura przysługuje w wysokości minimalnej emerytury, czyli w tym roku 1338,44 zł, i jest wypłacana „z urzędu”. To oznacza, że aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków.

Co ważne, świadczenie wolne jest od potraceń i egzekucji, a jego pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o inne dodatkowe wsparcie takie jak zasiłki czy dodatki. „Trzynastkę” otrzymają wszyscy emeryci i renciści bez względu na dochody, a więc ok. 9,7 mln osób.

W sumie z tytułu trzynastej emerytury do emerytów i rencistów trafi (w latach 2019-2022) ok. 47,8 mld zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Przeczytaj:

Post A Comment

Your email address will not be published.