Kredyty frankowe

Kredyt frankowy ugoda z bankiem, czy warto?

W związku z coraz większą ilością spraw sądowych z udziałem frankowiczów, niektóre banki zdecydowały się na propozycję ugodowe, celem zakończenia sporu. Zważywszy na prokonsumenckie orzecznictwo europejskie, polityka ugodowa zapobiegać ma unieważnianiu umów indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego. Z tej przyczyny, już na etapie przedsądowym (najczęściej po wystąpieniu o dokumenty obejmujące harmonogram spłat na poczet kredytu), bank występuje do kredytobiorców, proponując im ugodowe zakończenie sporu. Przy czym warunki proponowanych ugód, różnią się od siebie w zależności od stanu danej sprawy. Znaczenie ma tu przede wszystkim wysokość zaciągniętego kredytu, kwota pozostała do spłaty, wysokość nadpłaty ponad kwotę udostępnionego kapitału, czy też waluta wypłaty (zdarzyć się bowiem może, że część kredytu, nawet bez wiedzy kredytobiorcy, zostanie wypłacona bezpośrednio w walucie CHF). Niewątpliwą zaletą jest zapewne wcześniejsze zakończenie sporu, jednak nie zawsze przekłada się to na korzyści finansowe.

Propozycje ugodowe polegać mogą na umorzeniu pozostałej kwoty do spłaty (najczęściej w przypadku niższych kredytów), umorzeniu oraz zwrocie części lub całej nadpłaty ponad kwotę kapitału lub wreszcie przewalutowaniu kredytu. O ile umorzenie salda kredytu i zwrot nadpłaty, co do zasady może być korzystne dla kredytobiorcy (czynimy ustępstwa, co do wysokości kwoty do zwrotu), o tyle odfrankowienie już niekoniecznie. Z dużą ostrożnością należy podchodzić do propozycji banku i każdorazowo należy skonsultować tę kwestię z prawnikiem, bowiem okazać się może, że proponowana ugoda jest po prostu niekorzystna dla kredytobiorcy. Wskazać należy, iż najczęstsza propozycja polega na przekształceniu kredytu na wariant złotowy. Banki przy ustalaniu nowych warunków spłaty proponują okresowo oprocentowanie stałe lub zmienne, obniżają marże, czy umarzają część kapitału do spłaty. Pamiętać jednak należy, iż w ramach ugody obie strony czynią sobie ustępstwa, a bank nie zawiera ugody na niekorzystnych dla siebie warunkach. Kredytobiorca więc nie uzyska nigdy takich korzyści, jakie mógłby uzyskać po wystąpieniu na drogę sądową i unieważnieniu umowy kredytowej.

Na koniec, podkreślić należy, iż podpisanie ugody z bankiem, uniemożliwia unieważnienie umowy, innymi słowy poprzez ugodę niejako potwierdzamy ważność jej postanowień, a umowa kontynuowana jest jedynie na zmienionych zasadach. Z tej przyczyny należy zweryfikować, czy my jako kredytobiorcy chcemy dalej być związani postanowieniami umowy, czy jednak dążymy do jej unieważnienia i co ważne, chcemy się z bankiem rozliczyć. Dodać również należy, iż poprzez zawarcie ugody rezygnujemy również z odsetek od żądanej kwoty, które zasądzane są w przypadku wystąpienia na drogę sądową, a które, zważywszy na długość procesów sądowych, mogą stanowić wysoką kwotę. Z tej przyczyny, każdorazowo propozycję ugodową należy omówić z prawnikiem prowadzącym sprawę, aby uchronić się od jej niekorzystnych skutków, które dla konsumenta, mogą być na pierwszy rzut oka niezauważalne.

Przeczytaj:

Post A Comment

Your email address will not be published.