Prawo rodzinne

Czy matka ma prawo nie dać dziecka ojcu?

Rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów, co wynika wprost z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (art. 113 §1 k.r.o.).

Niestety, w przypadku konfliktu małżonków/partnerów, dziecko niejednokrotnie staje się jego ofiarą. Utrudnianie przez matkę kontaktów dziecka z ojcem wynika z różnych przyczyn, jednak nierzadko zdarza się, że przyczyny te są związane z chęcią zmuszenia ojca dziecka do określonego zachowania np. do podwyższenia alimentów albo z chęcią „odegrania się” za rozpad związku.  Mając na uwadze dobro dziecka, zachęcam do tego, żeby w sprawach dotyczących utrudniania kontaktów z dzieckiem, podjąć próby polubownego załatwienia sprawy i porozumienia się z małżonkiem, który chce widywać dziecko. Jeżeli konflikt jest silny i rodzice nie potrafią ze sobą rozmawiać, warto rozważyć zwrócenie się do mediatora lub radcy prawnego/adwokata, który pomoże w wypracowaniu porozumienia.

Jeżeli próby polubownego załatwienia sprawy okażą się nieskuteczne, ojciec, któremu matka zabrania widywania dziecka, może złożyć do sądu wniosek o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Z uwagi na to, że postępowanie takie może trwać długo, warto zastanowić się nad równoczesnym złożeniem wniosku o zabezpieczenie kontaktów. Zabezpieczenie umożliwi ojcu utrzymanie kontaktu z dzieckiem również w czasie trwania postępowania sądowego.

Po sądowym ustaleniu kontaktów (orzeczenie sądu lub ugoda), jeżeli matka w dalszym ciągu utrudnia kontakty, ojciec ma prawo złożyć do sądu wniosek o zagrożenie nakazaniem zapłaty na jego rzecz oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku wydania dziecka. W przypadku dalszego utrudniania kontaktów, ojciec może wystąpić do sądu o zasądzenie określonej kwoty pieniężnej od matki dziecka.

Temat tzw. alienacji rodzicielskiej, tj. sytuacji, w której rodzic separuje dziecko od drugiego rodzica, jest bardzo aktualny. Warto pamiętać, że na alienacji cierpi najboleśniej dziecko, które ma prawo do tego, żeby utrzymywać kontakt z obojgiem rodziców.

Przeczytaj:

Post A Comment

Your email address will not be published.