Dla Firm

Zgłoszenie ulgi na start na niewłaściwym formularzu lub z niewłaściwym kodem

Nie daj sobie wmówić, że omyłkowe złożenie niewłaściwego formularza lub zgłoszenie się do ZUSu z błędnym kodem, pozbawia Cię możliwości skorzystania z ulgi na start.

Dlaczego?

Osoby, które chcą skorzystać z ulgi na start i nie opłacać składek na ubezpieczenie społeczne przez okres 6 miesięcy, zgłaszają się obowiązkowo do ubezpieczenia zdrowotnego na druku ZUS ZZA z kodem ubezpieczenia 05 40 XX.

Przypomnijmy, komu przysługuje ulga na start.

Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców:

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Czasami zdarza się, że osoby chcące skorzystać z ulgi na start, omyłkowo zamiast złożyć formularz ZUS ZZA, składają do ZUS inny formularz, w którym wpisują kod właściwy dla ulgi na start, to jest 05 40 XX.

W takich sytuacjach, ZUS stwierdza, że skoro dana osoba złożyła inny niż ZUS ZZA formularz, to de facto zrezygnowała z ulgi na start i podlega obowiązkowo ubezpieczeniu: emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu.

Czy pomimo złożenia niewłaściwego formularza, ulga na start przysługuje?

W orzecznictwie wyrażono pogląd, że pomimo tego, że postępowanie przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych jest sformalizowane, to w sytuacji, w której dana osoba złożyła niewłaściwy formularz, na którym wpisała prawidłowy kod ulgi na start, liczy się rzeczywista wola i zamiar skorzystania z ulgi na start. Innymi słowy, złożenie niewłaściwego formularza, na którym wpisano kod ulgi na start, nie przekreśla możliwości skorzystania z tej ulgi, jeśli zgłaszający się do ubezpieczenia spełniał warunki określone w art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców i jeżeli jego wolą i zamiarem było skorzystanie z ulgi.

Podobna sytuacja występuje, kiedy przedsiębiorca, który chce skorzystać z ulgi na start, zgłasza się do ZUSu z błędnym kodem. Również wówczas decydujące dla oceny, czy przedsiębiorca pomimo błędu, będzie mógł skorzystać z ulgi na start, jest ustalenie jego zamiaru i woli.

W sprawie, w której biuro księgowe omyłkowo zgłosiło swojego klienta do ZUSu z kodem 0570, zamiast z kodem 05 40 XX, właściwym dla ulgi na start, Sąd wskazał, że:

Stosownie do treści art. 18 ust. 2 powołanej wyżej ustawy Prawo przedsiębiorców, przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, o którym mowa w ust. 1 tj. ulgi na start, przez dokonanie zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych. Powtórzeniem tego rozwiązania jest zapis art. 18 aa ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowiący, że przedsiębiorca będący osobą fizyczną może zrezygnować z uprawnienia, o którym mowa w art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, uprawnienia do ulgi, przez zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych na zasadach określonych w art. 18a ust. 1 systemowej, a co za tym idzie przez okres 24 miesięcy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla tego przedsiębiorcy będzie stanowiła zadeklarowana przez niego kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Zdaniem Sądu Okręgowego rezygnacja z tego uprawnienia musi być jednak objęta świadomością, objęta wolą ubezpieczonego, który z pełnym zrozumieniem i rozeznaniem sytuacji chce zrezygnować z ulgi. Jak wskazano bowiem wyżej, rodzi ona nie tylko pozytywne ale i pewne ujemne skutki dla przedsiębiorcy. Podkreślić należy natomiast, iż bez wątpienia rezygnacja z takiego uprawnienia nie może nastąpić wskutek błędu, działania niezamierzonego, a więc nie objętego wolą ubezpieczonego. Zgłoszenie wnioskodawcy do ubezpieczeń społecznych dokonane w dniu 8 maja 2018 r., błędne zgłoszenie jak wykazano w toku postępowania, nie może być uznane za rezygnację z “ulgi na start”. Taka niekorzystna interpretacja była nadmiernie rygorystyczna dla ubezpieczonych”. Wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dnia 1 sierpnia 2019 roku, sygn. akt IV U 483/19.

Przeczytaj:

Post A Comment

Your email address will not be published.