Dla Firm

Zatrudnienie małżonka wspólnika w jednoosobowej spółce z o.o.

Przyjrzyjmy się dzisiaj sytuacji pracownika zatrudnionego w jednoosobowej spółce z o.o.

Załóżmy, że Pani Klementyna – jedyny wspólnik spółki z o.o. i jedyny członek zarządu tej spółki – zatrudniła w spółce swojego małżonka. Umowa o pracę została zawarta pomiędzy mężem Pani Klementyny a spółką. ZUS zakwestionował umowę o pracę, wskazując w uzasadnieniu decyzji, że w takiej sytuacji nie ma mowy o stosunku podległości – bliskie relacje pomiędzy pracownikiem a jedynym wspólnikiem i członkiem zarządu spółki, wykluczają podporządkowanie pracownicze.

Czy ZUS ma rację i czy rzeczywiści zatrudnienie w spółce z o.o. małżonka jedynego wspólnika i członka zarządu, nie jest możliwe?

Zagadnienie to było rozpoznawane przez Sąd Najwyższy, który w wyroku z dnia z dnia 20 sierpnia 2019 r., sygn. akt II UK 74/18, stwierdził, że:

Wsparcie udzielane jednoosobowemu wspólnikowi spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy prowadzeniu spraw spółki przez bliską mu osobę pozostającą z nim we wspólnym gospodarstwie domowym nie jest współpracą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność w rozumieniu art. 8 ust. 11 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 266 z późn. zm.). Wsparcie takie może być realizowane w ramach umowy o pracę ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i wówczas stanowić pracowniczy tytuł podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Nie ma więc prawnych przeszkód, żeby zatrudnić w spółce z o.o., w ramach umowy o pracę, małżonka jedynego wspólnika i członka zarządu spółki z o.o.

Ważne!

W takiej sytuacji ważne jest, żeby w miarę możliwości zadbać o zarchiwizowanie dowodów świadczenia pracy przez pracownika, np. zarchiwizować e-maile, wiadomości sms, wiadomości w różnego rodzaju komunikatorach wysyłanych przez pracownika np. do kontrahentów, innych pracowników spółki itp. Bliskie relacje pracownika z jedynym członkiem zarządu spółki i wspólnikiem spółki z o.o., są okolicznością, która w razie zakwestionowania przez ZUS umowy o pracę, wymusza na spółce i pracowniku, większą aktywność dowodową.

Zachęcam do tego, żeby już na etapie wszczęcia przez ZUS postępowania w sprawie wyjaśnienia okoliczności zatrudnienia małżonka w spółce z o.o., przedłożyć rzetelne dowody świadczenia pracy przez pracownika i sporządzić precyzyjną i przemyślaną odpowiedź na zadane przez ZUS pytania.

Przeczytaj:

Post A Comment

Your email address will not be published.