Prawo rodzinne

Rozwód – jakie dokumenty przygotować?

Rozwód to złożony proces, który wymaga starannego przygotowania i dostarczenia odpowiednich dokumentów. Przygotowanie kompletnego zestawu dokumentów ułatwia nie tylko formalności prawne, ale także przyspiesza cały proces rozwodowy. Poniżej przedstawiam listę kluczowych dokumentów, które są zazwyczaj wymagane podczas rozwodu.

Przy rozwodzie bez orzekania o winie, kiedy małżonkowie doszli do porozumienia i uzgodnili, że chcą rozwieść się bez orzekania o winie oraz ustalili kwotę alimentów dla dzieci, sposób wykonywania władzy rodzicielskiej oraz sposób realizacji kontaktów z dziećmi, zazwyczaj wystarczające są następujące dokumenty:

– odpis skrócony aktu małżeństwa oraz

– odpis skrócony aktu urodzenia dzieci.

Jeśli pomiędzy małżonkami istnieją sprawy sporne, co do których nie udało im się wypracować porozumienia, konieczne jest przedłożenie dodatkowych dokumentów.

Jeżeli sporna jest wysokość alimentów dla dzieci, małżonek, który żąda alimentów, musi zgromadzić i przedłożyć w sądzie wszystkie dowody, które potwierdzą wydatki związane z utrzymaniem dziecka, np. faktury, paragony, wyciągi z rachunku bankowego, zaświadczenia ze szkoły /przedszkola o czesnym, bilety miesięczne na komunikację miejską, umowy kredytowe na zakup mieszkania itp. W procesie powinny zostać również przedłożone dowody potwierdzające wysokość dochodów obu małżonków.

Jeżeli małżonek żąda alimentów dla siebie, również konieczne jest przedłożenie dokumentów związanych z finansami rodziny. Konieczne może okazać się przedstawienie dokumentacji medycznej, dotyczącej małżonka żądającego alimentów, czy też jego szczególnych potrzeb życiowych.

Sprawy rozwodowe przebiegają w różnoraki sposób. To, jaka dokumentacja będzie wymagana dla konkretnej sprawy, zależy m.in. od kwestii spornych istniejących między stronami; od tego, czy rozwodzący się małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci; czy zajmują wspólnie mieszkanie; czy strony chcą rozwodu bez orzekania o winie, czy też któraś ze stron żądania orzeczenia winy małżonka.

Przeczytaj:

Post A Comment

Your email address will not be published.